Що повинен знати орендар, підписуючи договір з орендодавцем?

Кожен квартиронаймач що дійсно поважає себе, укладаючи угоду з власником нерухомого майна, повинен підписати письмову угоду перед переїздом на місце тимчасового проживання.

Цей документ дозволяє дотримати інтереси та притягнути до відповідальності непорядного наймодавця. Також угода допомагає убезпечитися у разі зустрічі з шахраями. Почувши про укладення контракту, аферисти швидко відмовляються від подальшої співпраці.

Термін дії орендної угоди

Відповідно до чинного українського житлового кодексу, укладаючи договір оренди терміном до 12 місяців, його можна не реєструвати та не завіряти у нотаріуса. Однак при більш тривалій співпраці договір реєструється в податковій інспекції. Якщо в документі відсутні терміни оренди, то угода в автоматичному порядку діє протягом 5 років.

Головною відмінністю короткострокової та довгострокової оренди житлової нерухомості є особливість виселення тимчасових мешканців. Варто враховувати що від терміну протягом якого діє контракт ситуація може змінюватися одним з наступних способів:

 • При складанні угоди строком менше одного календарного року та відсутності важливих додаткових умов орендодавець не має можливості виселити квартиранта не надавши на те вагомих причин. Після того як закінчиться термін дії документа орендар не має права продовжити контракт без згоди власника житлової нерухомості.
 • У випадку коли угода складена на термін п’ять або більше років у власника житлоплощі є можливість виселити тимчасових мешканців тільки попередивши їх заздалегідь но непізніше ніж за три місяця до терміну закінчення угоди. Без такого повідомлення контракт автоматична буде подовжена без зміни умов.

У випадку коли господар житла пропонує орендареві залишити помешкання на умовах того, що воно буде продане, але при цьому заселить нових людей попередні квартиранти можуть претендувати на відшкодування збитків.

Що важливо пам'ятати орендареві?

Перед тим як підписувати угоду потрібно з'ясувати усю інформацію що доступна про житло та його власника. Тому при розмові з орендодавцем запросіть до перевірки наступні папери:

 • громадянський паспорт;
 • правовстановлюючу документацію на квартиру;
 • довідку що підтверджує відсутність боргів по комуналці;
 • виписку з домової книги про всіх зареєстрованих.

Якщо нерухомість перебуває у володінні кількох співвласників необхідно:

 • Нотаріально завірена згода всіх співвласників. Це буде своєрідною страховкою якщо власники нерухомості пересваряться між собою та вирішають виселити квартиронаймачів.
 • Письмова довіреність, оформлена на наймодавця, що дозволяє укладати угоди від імені співвласників.
 • Присутність всіх власників житлової нерухомості під час складання та підписання орендної угоди.

Від орендаря потрібно тільки громадянський паспорт. Тільки так можна бути впевненим, що це буде успішна та безпечна оренда квартири.

Розірвання договору через суд

Іноді виникають спірні ситуації, які мирним шляхом залагодити не вдається. В даному випадку доведеться звертатися до суду.

Орендодавець може подати позовну заяву в наступних ситуаціях:

 • мешканцями регулярно порушуються умови договору;
 • орендар завдав навмисну шкоду наявному у квартирі майну;
 • оплата оренди була прострочена терміном понад 2 календарних місяця.

У свою чергу наймач може розірвати співпрацю якщо:

 • умови проживання у квартирі не відповідають зазначеним у договорі;
 • власник житла систематично порушує права квартиронаймача.

Пам'ятайте, що навіть при терміновому продажі нерухомості власник не має право виселити орендаря. У договорі просто змінюються паспортні дані нового власника, а його умови залишаються незмінними.